Powrót króla i koniec kolejnej ery w Śródziemiu

“Władca Pierścieni. Powrót króla” J.R.R. Tolkiena to ostatnia część “Władcy Pierścieni”, w której czytelników czeka satysfakcjonujące zamknięcie wszystkich wątków rozpoczętych na kartach dwóch poprzednich części. Widać tutaj dbałość nie tylko o satysfakcję czytelnika, ale również o konstrukcję powieści, która została okrzyknięta arcydziełem fantasy i znalazła się na liście stu najważniejszych książek stulecia. Zdecydowanie jest to część najbardziej emocjonująca i pełna wzruszających scen, które przeszły do historii i mają dziś status kultowych.

Ostateczna walka

W tej części podzielona wcześniej na dwie grupy Drużyna Pierścienia powoli zbliża się do celu. Frodo i jego wierny przyjaciel, Sam, są coraz bliżej Mordoru, w którym czeka ich najtrudniejsza misja, czyli zniszczenia pierścienia. Tymczasem Aragorn i reszta Drużyny Pierścienia przemierza niezwykłą krainę. Wszystkim towarzyszą ogromne dylematy i konieczność podejmowania trudnych decyzji, a sceny batalistyczne opisywane w tej części sprawiają, że czytelnik czuje się, jakby stał na środku pola bitwy i sam wszystko obserwował. Niesamowity kunszt Tolkiena pozwala poczuć wielkie emocje i zawiłe relacje między bohaterami, angażując ich pod każdym względem w wydarzenia rozgrywające się na kartach powieści. 

Fenomen powieść J.R.R. Tolkiena

Największą wartością tej niezwykłej powieści nie jest sama treść, ale również sposób, w jaki zostaje ona opisana czytelnikom. Klasa, z jaką Tolkien włada słowem i jego niezwykła wyobraźnia sprawiają, że całość układa się w spójne arcydzieło światowej fantastyki. Nie brakuje tutaj najróżniejszych bohaterów, z których większość ma nietuzinkowy charakter i zestaw cech powołujących ich niemal do życia. Niezwykle dźwięczne nazwy miejsc i imiona bohaterów pasują do krainy, w której przyszło im żyć, podobnie jak piękny język elficki opracowany z niesamowitą pieczołowitością. Ostatnia część powieści jest w wielkim stopniu nostalgiczna, ponieważ zapowiada koniec niesamowitej ery, w której rozkochali się czytelnicy czytając dwie poprzednie części.